top of page

קצת עלינו

החברה

חברת רקיע הנדסה ותשתית (1994) בע"מ עוסקת במתן שרותי ניהול חוזים לפרויקטים של תשתית ובניה. אנו מיישמים שיטות ומתודות מתחומי התעשייה והניהול, ההנדסה האזרחית, המחשוב והמשפט המסחרי לתחומי התשתית והבניה. 
 
אנו מספקים את "תורת הלחימה" שבאמצעותה ניתן לנהל ולהוציא אל הפועל ביעילות מספר גדול של פרויקטים באמצעות מספר גדול הרבה יותר של חוזים והתקשרויות, עם קבלנים, מתכננים ומנהלי פרויקטים. אנו עושים זאת באמצעות שיטת COC שפותחה על ידי אסף מורג, מנכ"ל רקיע.

שיטה זו הינה יישום של תורת החוזים לתחום ניהול הפרויקטים, והיא מבוססת על עקרונות מתחום תורת האילוצים ותורת המשחקים.

שיטת COC מאפשרת להחליף את החוזים הבדידים הקיימים מסוג "משחק סכום אפס" במערכי חוזים מסוג WIN-WIN המשפרים את מצבם של כל הצדדים ככל שהללו מביאים תועלת רבה יותר לפרויקט.
 
תחומי עבודתנו כוללים הגדרה של מערך החוזים הנדרש וניסוח החוזים הגנריים עם הגופים השונים, הגדרה של מערכות המידע הנדרשות, עריכת המכרזים, תכנון לוחות הזמנים, שילובם במערך החוזי של הפרויקט ובקרתם במהלך ביצועו, אספקת שרותי מומחה מלווה לפתרון מחלוקות מהיר בזמן ביצוע הפרויקטים תוך הקטנת ההיזקקות לבית המשפט, ומתן שרותי יעוץ שוטפים בנושאי  שינויים, תוספות ועיכובים.

 

העובדים

מרבית עובדי רקיע הם מומחים בעלי עשרות שנות ניסיון בתחומים של הנדסה אזרחית, הנדסת תחבורה, הנדסת תעשיה וניהול, אדריכלות, תכנון אורבני ומיחשוב.

בנוסף אנו משתמשים בשרותים משפטיים של  עורכי דין מהשורה הראשונה בתחום חוזי הבניה.

היסטוריה

 עד ראשית שנת 2017 עסקה רקיע במשך 23 שנים בעיקר בניהול בחוזים הנדסיים מצד הקבלן המבצע ואנו הגוף ההנדסי בעל הנסיון הרב ביותר בישראל בהכנת תביעות הנדסיות וחוזיות לפרויקטים שהסתבכו, ובניהולן.

 

במהלך שנים אלו ביצענו עבודות של ניהול חוזים עבור מרבית הקבלנים הגדולים בישראל בתחומים שהתפרשו על סלילת כבישים ורכבות, שדות תעופה, בניית תשתיות שונות, הקמת מבני ציבור ובניית מגדלי מגורים, בהיקפים שהתחילו בפרויקטים קטנים של עשרות מיליוני שקלים ספורים ועד מגה פרויקטים בהיקף של מיליארדים.

 

 נסיוננו הרב בצד הקבלני היקנה לנו הכרות קרובה עם הצרכים, הבעיות והאילוצים של מי שמוציא את הפרויקטים אל הפועל והוא המאפשר לנו היום להציע למזמיני העבודות דרך סדורה לתפור פתרונות של WIN-WIN המתחשבים בצרכיהם ובאילוציהם של הצדדים האחרים – הקבלנים, המתכננים ומנהלי הפרויקטים.

אקטואליה

מזה מספר שנים אנו מלמדים את נושא ניהול החוזים ההנדסיים במסגרת קורסים מתקדמים למנהלי פרויקטים המועברים באיגוד המהנדסים לבניה ותשתית וזוכים לציוני משוב חריגים בגובהם מהמשתתפים בקורסים האלה, המסווגים אותם כרלוונטיים, מועילים ומעניינים במיוחד.

 

בשנה האחרונה זכינו במכרז של חברת נתיבי ישראל לבדיקת דרישות לשינויים וחשבונות סופיים מצד הקבלנים המבצעים עבורה את הפרויקטים הללו, ובכך

מבט לעתיד

הצורך לעבוד בהקפים גדולים חייב אותנו להכניס את העבודה למסגרות פורמליות יותר וכחלק מתהליך זה אנו מעלים כעת על הכתב את כללי ההפעלה של כל תחום ניהול החוזים אותם למדנו על בשרנו (ועל בשרם של לקוחותינו) בעשרות השנים האחרונות.  אנו עושים זאת באמצעות כתיבת מפרט לניהול החוזים בפרויקט, שאותו יוכלו מזמיני עבודה לאמץ ולהפעיל בפרויקטים שלהם. לצורך זה נפרסם מזמן לזמן חלקים של המפרט הזה להערותיהם של העוסקים בתחום, וכן נפרסם את המפרט המתוקן (לאחר הטמעת ההערות הללו) ונוציא מהדורות נוספות כאשר הנסיון מהשטח ילמד כי יש צורך לעדכן אותו.

 

כוונת המפרט הינה לשפר את המצב החוזי הקיים באמצעות ארבעה שינויים מהותיים:

 

הראשון – פיזור הערפל החוזי הקיים ברוב החוזים בענף הבניה והתשתית בישראל וביטול הקונפליקטים המרובים הקיימים בהם, באמצעות הגדרה בהירה של תחומי סמכויות ואחריות של כל אחד ממשתתפי הפרויקט.

 

השני –  שינוי דרסטי של ניהול הזמן והטיפול בלוחות הזמנים באופן שיגרום למרבית הפרויקטים להסתיים במועד, ויסדיר את אופני הטיפול בתביעות לו"ז באמצעות הגדרת כללים בהירים עבורן.

 

השלישי - הקטנה דרסטית של הקפי התביעות המשפטיות והמחלוקות הבלתי מיושבות באמצעות מתן שרותי מומחה מלווה לפרויקטים, אשר יספק פתרונות בזמן אמת (תוך 30 יום) למחלוקות העולות בפרויקט.
 

הרביעי - תיקון מבנה התמריצים לעוסקים בתחום כך שיצירת תועלת לפרויקט תביא תועלת גם למי שיצר אותה, ולהיפך.
 

 

 

 

 

מה חדש?

רוצים להישאר מעודכנים ולהיות הראשונים לדעת כשעלה מאמר חדש?

bottom of page